Prozori su čuvari energije
Uloge savremenih prozora
Savremeni prozori imaju nekoliko funkcija.
- Da obezbede vezu između unutrašnjosti objekta sa okolinom.
- Da omogućuju dobar pogled prema okolini.
- Da obezbede dotok svetlosti u unutrašnjost prostorije.
- Da obezbede toplotnu izolaciju.
- Da budu energetski efikasni.
- Da pružaju zvučnu izolaciju.
Faktori koji utiču na energetsku efikasnost prozora
Sve ove funkcije su od izuzetnog značaja, ali u poslednje vreme velika pažnja se posvećuje energetskoj efikasnosti. Energetska efikasnost kod prozora zavisi od nekoliko stvari:
- vrste stakla (da li je obično ili IZO staklo ili low-e staklo)
- kvaliteta rama
- kvaliteta ugradnje.
Staklo je možda najvažniji faktor u energetskoj eiaksnosti prozora. Danas se sve više koriste sistemi sa dvoslojnim i troslojnim staklenim panelima između kojih je punjenje plemenitim gasovima. Još veći stepen izolacije pružaju tz. low-e stakla.
Osim stakla, važna je i izvedba ramova koji mogu da budu od PVC-a, od aluminijuma, drveta ili drvo-aluminijuma.
Izostaklo i low-e staklo
Pod izo staklom podrazumevamo staklo koje se sastoji od nekoliko staklenih panela koja su odvojena najmanje jednim međuprostorom koji je ispunjen vazduhom ili nekim plemenitim gasom (najčešće argon). Na smanjenje koeficijenta toplotne izolacije više utiče broj međuprostora između stakla, a ne veća debljina stakla. Moderni prozori su dvostruki ili trostruki, retko gde se sreće jedno staklo.
Dodatna ušteda se dobija korišćenjem low-e stakla gde je na unutrašnjoj površini stakla (prema međuprostoru između stakala) nanesen tanak metalni sloj koji propušta svetlosne talase vidljivog spektra, dok ostale talase IC i UV zračenje reflektira. Na ovaj način se propušta svetlost , a zadržava toplota u unutrašnjost objekta.
Koeficijent prolaska toplote
Da bi se izrazila energetska efikasnost kod prozora uveden je poseban koeficijent – koeficijent prolaska toplote (oznaka – Uk) koji se meri u vatima po kvadratnom metru za jedan kelvin razlike u temperaturi (W/m2K) između unutrašnjeg i spoljašnog prostora.
Savremeni standardi propisuju maksimalni dozvoljeni U(k) od 1.8 W/m2K (kod stare stolarije on je od 3.0 do 3.5 W/m2K), a tendencija je da idu i ispod 1 W/m2K u niskoenergetskim objektima.
Ramovi prozora
Osim stakla za energetsku efikasnost bitni su i ramovi prozora. Oni mogu da se izrađuju od sledećih materijala:
- aluminijima
- PVC-a
- drveta
Svaki od materijala ima svoje prednosti i mane.
Aluminijumski ramovi
Prednosti aluminijumskih profila su:
- postojanost oblika,
- jednostavnost održavanja,
- otpornost na vremenske prilike.
Nedostatak je visoka cena u odnosu na drvo i PVC i slaba izolaciona moć (kao i svi metali i aluminjum lako prenosi toplotnu energiju). Kako bi se ovo rešilo u aluminjumskim ramovima se ugrašuju psoebni izolacijski delovi nazvani termo mostovi .
PVC ramovi
Prednost PVC ramova su:
- niska cena,
- jednostavnije održavanje,
- dobra izolaciona moć,
- mogućnost reciklaže.
Mane PVC stolarije se odnose samo na prozore izrađene od nekvalitetnih profila gde se dešava da takvi prozori, nakon nekoliko godina, izgube boju, požute i počnu da se ljušte.
Energetska efikasnost kod PVC prozora se podiže većim brojem komora, tako da su današnji prozori najčešće sa pet pa i više komora.
Drveni ramovi
Prednost drvenih prozora je njihov izgled i to što je drvo ekološki materijal. Mane su cena, komplikovano održavanje i osetljivost na vremenske uticaje. Drvo postiže dobru energetsku efikasnost, ali samo ako se redovno i dobro održava.
Zvučna izolacija
Osim toplotne izolacije, kod prozora je važna i njihova zvučna izolacija na koju utiču isti elementi kao i kod toplotne izolacije, ali mogu da se primene i neke dodatnie metode kao što je upotreba stakala različitih debljina ili ugradnja lameliranih prozorskih stakala.