PVC klizna vrata
U modernoj arhitekturi klizna vrata se sve više koriste. Ranije su bile namenjene skoro isklučivo za balkone, ali danas se upotrebljavaju i za kupatila, za spavaće i dnevne sobe, a sve više se pojavljuju i kao ulazna vrata. Izrađuju se od svih poznarih materijala od kojih se izrađuje stolarija. Postoje:
- Drvena
- Metalna (aluminijumske i čelične)
- PVC klizna vrata
PVC i ovde drži primat.
Prednosti PVC kliznih vrata
PVC klizna vrata imaju sledeće prednosti:
- otpornost na atmosferske prilike,
- da se uklapaju sa enterijerom i eksterijerom
- da poseduju visok kvalitet i funkcionalnost
- Estetski momenat. Ukoliko se između dnevne sobe i balkona postavi klizna vrata menja se izgled i sam način korišćenja dnevne sobe. Ona se na ovaj način pretvara u veliku verandu, širokim otvaranjanjem kliznih vrata ona se povezuje sa terasom ili baštom u produžetku. Dozvoljava se ulazak prijatnog povetarca, senki velikog drveća ispred terasečuje se nežni šum lišća i cvrkut ptica. Kada je napolju kiša, klizna vrata su zatvorena, unutra je suvo , a kapi kiše prijatno dobuju po staklu.
- Nije dovoljno da su klizna vrata lepa na izgled, ona mora da pruža sigurnost. Sigurnost se postiže samom izradom: upotrebljava se poseban materijal -ojačan polivinil hlorid koji je otporan na udarce i koji se teško razbija i lomi. Ramovi su izrađeni od više komora u kojima su postavljena metalna (čelična) ojačanja tako da provalnici ne mogu lako da prođu.
- Potrebno je rešiti i termoizolaciju. Ovom problemu se više se pažnje posvaćuje kod prozora, ali kroz vrata toplota može u velikoj meri da “procuri”. PVC je sam po sebi nepropusan za toplotu, a dodatno ušteda se postiže upotrebom višekomornih profila, kao i ugradnja duplih izo-staklenih panela između kojih se nalazi vazduh ili argon. Posebna pažnja treba posveiti pravilnom ugrađivanju kako ne bi postojao prostor između vrata i zida, kao i upotrebom gumenih ili PVC zaptivki.
- Održavanje – ukoliko se odlučite za drvena vrata čeka vas farbanje i lakiranje, PVC ne zahteva veliko održavanje, samo redovno čišćenje mekom krpom i kofom sapunice i podmazivanje pokretnih delova jednom na nekoliko godina. PVC kao materijal je izuzetno otporan na koroziju, što je velik problem kod metalnih vrata.
Vrste kliznih vrata
Klizna vrata mogu da budu
- jednokrilna
- dvokrilna
- višekrilna
Kod dvokrilnih kliznih vrata treba voditi računa da se uvek prvo zatavara pomoćno krilo, kako se ne bi imalo problema sa zatvaranjem glavnog krila.
U proizvodnji kliznih vrata koriste se petokomorni i šestokomorni PVC profili i kvalitetni okovi koje imaju mogućnost kombinovanoga otvaranja krila oko obe svoje ose. Ručica za otvaranje ima tri položa:
- okrenuta prema dole – zatvoreno i zaključano
- okrenuta vodoravno – moguće samo zaokretno otvaranje
- okrenuta prema gore – moguće samo otklopno, tj. kip otvaranje
U zavisnosti od okova i načina otvaranja postoje:
- Klasična klizna vrata – sastoje se od krila koja preko ugrađenih kolica klize po donjoj šini. Pogodna su za terasa, i prostorija koje se ne greju, zato što nemaju rešenu termo izolaciju
- Klizna vrata sa podizno kliznim sistemom – koriste se za zastakljivanje velikih otvora. Naziv su dobili po mehanizmu koji podiže krilo kako bi klizilo, a potom u zatvorenom položaju spušta krilo na gumene zaptivke čime se postiže odlično zaptivanje. Broj krila može biti do 6.
- Klizna vrata sa otklopno kliznim sistemom – naziv su dobili po mehanizmu koji omogućava otklopno – klizno otvaranje koji se montira na štokove i krila klasičnih prozora. Kada je mehanizam u otvorenom položaju, krilo se izbacuje iz ravni pregrade čime se omogućeno njegovo klizanje paralelno sa otvorom.
- Umesto zaključka
U zavisnosti od vrsta prostorija i individualnih želja stanara zavisi i koja vrsta kliznih vrata će se nabaviti. Važno je istaći da one treba da poseduju dobar kvalitet, material a posebno okov mora da bude vrhunski kako bi mogle da ispujavaju svoju ulogu.